York

Covenant | In-Care Assistance | MID Guidelines | Church & Ministry Committee Brochure

Committee on Church & Ministry Chair

Rev. Brian Gruhn
23 Pepperrell Road
Kittery Point, Maine 03905-5108
Phone: 207-439-0650 (o)
Email: brian.gruhn@gmail.com


York Association (#344)

Annual Meeting fourth Sunday of April;
Semi-Annual Meeting, fourth Sunday of October.

Officers and Committees

Moderator: Rich Roedner
Vice Moderators: Rev. Charity Omartian & Rev. Beth Hoffman
Scribe: Rev. Franklin Anderson
Treasurer: Marc Precourt
Church & Ministry: Rev. Brian Gruhn
General Synod: Becky Brown

Churches

Acton Limerick
Alfred North Berwick
Buxton, First North Saco
Buxton, North Saco
Cornish Sanford
Eliot South Berwick
Kennebunk Wells
Kennebunkport, First West Newfield
Kennebunkport, South York
Kittery, Second York Beach
Kittery Point
TOTAL -21-

Authorized Ministers

Names & Location
Authorized Joined Assoc. Employed
Patricia P. Adams, Biddeford 1989 1989 RT
Franklin Anderson, Harrison/North Bridgton 1975 1979 P
Mark L. Arbisi, Biddeford 1997 2014 UC
David E. Avery, Freedom, NH 1972 1973 RT
William “Bill” R. Baran, Kittery Point 1970 1996 RT
Sandra “Sandy” M. Bauer, Kittery Point 1985 1992 RT
Bruce P. Burnham, Alfred 1980 1983 IN
E. Marriotte Churchill, Wells 1980 2014 RT
Anna V. Copeland, York 1989 2013 P
Allison O. Curry, Buxton First 2014 2014 P
*Paul A. Day, North Berwick 1979 2015 P
Denis J. Dunn, Porter 1996 1996 RT
Nash Garabedian, Jr., Scarborough 1980 1999 CINS
Brian A. Gruhn, Kittery Point 2012 2016 P
Carleton E. Gunn, Sanford 1977 1998 RT
Diane Harvey, Kittery Point 1981 2006 RT
Abby Lynn Haskell, Acton 2001 2006 P
John M. Heinl, Kittery Point 1961 2006 RT
Linda B. Hirst, South Berwick 1994 1998 P
W. Bradley “Brad” Hirst, Kittery 2002 2003 P
Elizabeth “Beth” H. Hoffman, Eliot 2006 2008 P
Daniel Hollis, York 2017 2017 AP
Charles “Chuck” E. Ihloff, Casco 1959 2008 RT
Susan Kaplan Burgess, Wilton 2013 2014 UC
Jeffrey W. Larsen, Biddeford 1973 2016 RT
Arthur T. Lutton, Jr., New Bern, NC 1963 1991 RT
John “Jack” W. Lynes, Kittery 1979 2003 RT
Melissa Marquis, Acton 2013 2013 CMVA
Eleanor “Ellie” S. Mercer, Scarborough 1990 1996 RT
Peter W. Mercer, Durham 1971 1995 P
Douglas “Doug” E. Nielsen, Dayton 1977 2004 RT
Paula A. Norbert, Kennebunkport First 2016 2016 P
Charity Omartian, Wells 2014 2014 P
John A. Rawson, Kittery 1968 1971 RT
E. Lamar Robinson, Biddeford Pool 1963 1970 RT
Gerald N. Scribner, North Saco 1972 2000 P
Patricia “Pat” J. Smith, York 1992 2002 RT
Shelley L. Snow, Lyman 2011 2014 CHC
Kristina D. R. Stanley, Cornish 2017 2017 Licensed-P
Merle G. Steva, Saco 1960 2003 RT
Peter Stickney, Newfield 2013 2013 Commissioned-LOA
Jacquelyn “Jackie” Thornton, North Waterboro 2015 2015 UC
Jill Staples Vogt, Germany 1990 1990 PD
Jean Wallace-Fearon, Ogunquit 1962 1999 RT
Diane E. Wendorf, Sanford 1980 2008 P
*Mark Wendorf, York Beach 1980 2013 P
Charles “Charlie” H. Whiston, Kennebunkport South 1978 1991 P

 *Dual Standing

Member In Discernment: Sandy Norris (Eliot), Kris Stanley (Saco).