Oxford-Union

Committee on Ministry Co-Chairs

Rev. Timothy “Tim” J. LeConey George Kimball
P.O. Box 23 7 Marie St.
Bethel, ME 04217-0023 Gray, ME 04039-9761
E-mail: tleconey68@gmail.com E-mail: gkimball2@roadrunner.com


Oxford-Union Association (#328)

Oxford-Union Association Bylaws

OFFICERS AND COMMITTEES

Moderator: Silver Moore-Leaman
Vice Moderator: Rev. Petra Smyth
Scribe: Jane Chandler
Treasurer: Peggy Wight
Committee on Ministry: Rev. Timothy “Tim” J. LeConey & George Kimball, Co-chairs
General Synod Representative: Rev. Tim LeConey

Churches

Andover Mexico
Bethel North Waterford
Bridgton Norway, First (I)
East Stoneham Norway, Second
East Sumner Oxford
Fryeburg Poland
Harrison/North Bridgton Rumford Point
Lock Mills Sweden
Lovell Waterford
Magalloway West Paris
 TOTAL -20-

Authorized Ministers

Names & Location
Authorized Joined Assoc. Employed
Lois Amidon, Lovell 2015 2015 Licensed-P
@ Franklin Anderson, Harrison/North Bridgton 1975 2011 P
Jean P. Bass, Bethel 1976 1976 RT
Richard “Dick” L. Bennett, Bridgton 1985 1998 RT
Mark Canfield, Land O Lakes, FL 2004 2004 CHC
Cynthia “Cindy” R. Christie, Rumford Point 2012 2012 Licensed-P
Doretta M. Coleburn, North Waterford 1994 2011 RT
Harry L. Conroy, Peterborough, NH 1948 1984 RT
Linda Couture, Andover 2015 2015 Licensed-P
John R. Crowe, Sweden 1956 2000 RT
John P. Ellis, South Paris 1970 2016 RT
Wallace “Wally” Farnum, West Paris & Oxford 2011 2011 Licensed-P
John K. Fillemore-Patrick, Bridgton 1987 2009 PD
George Z. Frobig, Plymouth, MA 1970 2000 RT
Jane A. Gibbons, Claremont, CA 1984 1984 RT
Emily Goodnow, Bridgton 2013 2016 P
Russell M. Ingalls, Jr., Standish 1976 1976 RT
Linda P. Jones, Raymond 1989 1989 RT
Linda A. Kimball, Gray 1999 1999 RT
Timothy “Tim” J. LeConey, Bethel 2000 2006 P
# Howard “Skip” H. MacMullen, Jr., East Sumner 1971 2011 P
Silver Moore-Leaman, Auburn Commissioned
Cynthia A. Priem, Fryeburg 2009 2016 P
Izzie Radford-Nash, Mexico 2011 2011 Licensed-P
Jane C. Rich, Andover 2000 2000 RT
Ray L. Richard, Lewiston 1957 2002 RT
Virginia S. Rickeman, Boothbay 1992 2004 RT
Earl Rogers, East Stoneham & North Waterford 2014 2014 Licensed-P
Robert “Bob” H. Ross, Waterford 2014 2014 AP
Petra E. Smyth, Waterford 2013 2013 P
Ian F. Steeves, Harpswell 1979 1989 RT
Cordelia M. Strandskov, Norway 2010 2016 P
John Swanson, Raymond 1962 1970 RT
Anita M. White, Auburn 1982 1982 RT
Sondra Withey, Locke Mills 2008 2008 Licensed-P

* Dual Standing
# Standing held in another UCC Conference
@ Standing held in another MEUCC Association

Member in Discernment: Lois Amidon (Lovell), Patricia Boyle-Wight (Bethel), Cindy Christie (Mexico), Linda Couture (Andover), Wally Farnum (West Paris), Drew McLaren (Norway), Earl Rogers (Norway), Sondra Withey (Locke Mills).